عراق، تحرکات هدفمند برای تشدید نارضایتی های مردمی

به گزارش سبزوار امروز، در حالی که تعداد معترضان مسالمت جو در خیابان ها روز به روز کمتر می گردد، با این حال تحرکات هدفمند برای جلوگیری از فعالیت وزارتخانه ها ونهادهای خدمات رسانی در حال گسترش است، اقداماتی که در نهایت به تشدید نارضایتی مردمی و بحران فراگیر منجر می گردد.

عراق، تحرکات هدفمند برای تشدید نارضایتی های مردمی

به گزارش گروه بین الملل سبزوار امروز، بستن اجباری مراکز و نهادهای تجاری، مالی و خدمات رسانی و جلوگیری از فعالیت مدارس و دانشگاه ها و کشاندن دانش آموزان و دانشجویان به خیابان ها، بستن راه های استراتژیک منتهی به شاهرگ های مالی عراق همچون بندر ام قصر در جنوب عراق طی روزهای اخیر در عراق در حال گسترش است، تحرکات سازمان یافته و البته هدفمندی که برای افزایش فشارهای مالی و جلوگیری از فعالیت مراکز تجاری و خدمات رسانی با هدف تحریک مردم و تشدید نارضایتی ها و تحریک مردم به گسترش اعتراضات دنبال می گردد.

شبکه های سعودی و اماراتی هم در حال دامن زدن به ناآرامی ها در عراق و تحریک معترضان و عناصر نفوذی به تشدید تحرکات خود به ویژه در مراکز حساس مالی همچون بندر ام القصر به عنوان گلوگاه اقتصاد عراق هستند.

اسکای نیوز امارات با تکیه بر آنچه منبع امنیتی خود خواند، گفت معترضان چندین راه اصلی را در سه استان جنوبی عراق بستند. معترضان جاده خور الزبیر در غرب بصره را که منتهی به بندر خور الزبیر و بندر ام قصر است، بستند و مانع رسیدن تمام کارمندان به ادارات خود شدند. این رسانه اضافه کرد تظاهرات نمایندگان در استان ذی قار تقاطع البهو و پل الحضارات و النصر و خیابان النهر در مرکز شهر الناصریه را بستند، پل الزیتون هم همچنان بسته است.

اسکای نیوز امارات گزارش داد بعضی از دانشجویان درب اصلی دانشگاه المثنی را در همراهی با درخواست ها برای اعتصاب عمومی بستند.

خبرسازی و انتشار خبرهای غیر موثق از سوی شبکه های سعودی و اماراتی با هدف متشنج کردن اوضاع عراق همچنان ادامه دارد، اسکای نیوز عربی امروز مدعی شد افراد مسلح ناشناس، یک فعال عراقی به نام حقی اسماعیل العزاوی را در بغداد ترور کردند، این نوع خبرسازی در راستای ایجاد فضای نگرانی و احساس ناامنی درمیان شهروندان از سوی رسانه های سعودی و اماراتی و رسانه های همسو دنبال می گردد.

بستن اجباری و با تهدید مدارس و دانشگاه ها از دیگر تحرکات مشکوک در شرایط امروز عراق است، در این زمینه منابع عراقی گزارش دادند که دانش آموزان و دانشجویان استان میسان همچنان در مراکز علمی خود غایب هستند و به جای آن در فعالیت هایی که در خیابان ها برای آنها تدارک دیده شده حضور یافتند.

کوشش برای تشویق دانشجویان به اعتصاب از دیگر تحولات نگران نماینده در عراق است، امروز دانشجویان دانشگاه کوفه و کربلا و مراکز آموزشی خصوصی دست به اعتصاب زدند.

بستن اجباری مراکز و نهادهای تجاری، مالی و خدمات رسانی در عراق به یک رویه عادی تبدیل شده است، نکته تامل برانگیز ، چسباندن و نصب پارچه نوشته های تهدید آمیز بر سر در این مراکز خدمات رسانی دولتی و ادارات است، به عنوان مثال پارچه نوشته ای در ورودی یکی از موسسات دولتی شهر کربلا با این مضمون نصب شده است که :به دستور مردم بسته شده است هر شخصی که این بنر(تابلو) را بردارد پیامدهاى آن را تحمل خواهد نمود یعنی کسی جرات ندارد این مانع را بردارد، چرا که در غیر این صورت، پیامدهایش را باید بپذیرد و این تهدیدها نشان دهنده کوشش برای ناامن کردن اوضاع و مضطرب کردن مردم و ایجاد نارضایتی در میان آنهاست.

نمونه ای از تحرکات هدفمند و خطرناک: به دستور مردم بسته شده است هر شخصی که این بنر(تابلو) را بردارد پیامدهاى آن را تحمل خواهد نمود(عکس بالا)

واژه به دستور مردم، دقیقا واژه انحرافی است که بانیان و دست اندرکاران این تحرکات مشکوک برای القای این ادعا که در راستای خدمت به مردم، مراکز خدمات رسانی به مردم را می بندند، از آن استفاده می نمایند، در حالی که جلوگیری از خدمات رسانی دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی و جلوگیری از رفتن کارمندان به محل کارشان و تهدید آنها در صورت خودداری از این کار ضربه زدن به اقتصاد عراق است که عملا با مسائل ساختاری و گسترده ای دست و پنجه نرم می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1033

به "عراق، تحرکات هدفمند برای تشدید نارضایتی های مردمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، تحرکات هدفمند برای تشدید نارضایتی های مردمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید