سمنان 11 درصد حجم آب یک سد، آب می خورد!

به گزارش سبزوار امروز، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: در دشت های مختلف استان سمنان با توجه به شرایط خشکسالی و کاهش نزولات جوی، شاهد سیر نزولی و افت شدید منابع آبی هستیم.

سمنان 11 درصد حجم آب یک سد، آب می خورد!

به گزارش خبرنگار سبزوار امروز، ایرج حیدریان در نشست شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو با نمایندگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروزه برای تأمین آب شرب در برخی محدوده های استان با مشکل روبرو هستیم، افزود: دلیل اصلی این مشکل این است که در سرانه مصرف و هم مدیریت مصرف بهینه الگوی صحیح و درستی نداریم.

وی متوسط کسری مخزن آب در استان را معادل 11 برابر حجم مفید سد شهید شاهچراغی دامغان گفت و گفت: متوسط کسری مخزن آب در این استان سالانه 150 میلیون متر مکعب است، این میزان کسری مخزن آب در سال، بیش از 11 برابر حجم مفید سد شهید شاهچراغی دامغان در استان سمنان است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان افزود: یعنی استان سمنان سالانه چیزی حدود 11 برابر حجم مفید سد شهید شاهچراغی دامغان (حجم مفید معادل 12.8 میلیون متر مکعب) آب از دست می دهد که این اتفاق، از طریق اضافه برداشت چاه های مجاز و سایر برداشت های غیرمجاز صورت می گیرد.

حیدریان با اشاره به وضعیت منابع آبهای سطحی در استان سمنان، از کاهش 24 و 14 درصدی آبدهی رودخانه ها و چشمه های استان نسبت به سال گذشته در استان اطلاع داد و گفت: میزان آورد آب رودخانه ها و آبدهی چشمه های استان سمنان به ترتیب به میزان 38 و 27 درصد در مقایسه با دوره درازمدت نیز کاهش پیدا نموده است.

وی افزود: میزان بارش های استان سمنان نیز از ابتدای سال زراعی جاری (ابتدای مهر 96 تا تاریخ 20 تیرماه 97) نسبت به مدت مشابه دوره گذشته به میزان یک درصد کاهش پیدا نموده است، همچنین در مقایسه با دوره درازمدت نیز 15 درصد کاهش نشان می دهد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان با اشاره به اینکه کشور ایران در کمربند خشک قرار گرفته است افزود: میزان بارندگی در کشور کمتر از یک سوم بارندگی جهان است و این در حالیست که متوسط جهانی بارندگی در دنیا سالانه 860 میلی متر، در کشور حدود 240 میلی متر در سال و متوسط بارندگی در استان سمنان سالانه 110 میلی متر است.

وی افزود: مصرف آب در جهان، در بخش کشاورزی 70 درصد است، این در حالی است که مصرف آب کشاورزی در کشور 92 درصد و در استان سمنان نیز بالغ بر 86 درصد است.

حیدریان از نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های کشاورزی در استان سمنان به عنوان اقدامی اساسی و اجرایی در بخش مدیریت مصرف آب در حوزه کشاورزی نام برد و گفت: با تجهیز 80 درصد چاه های کشاورزی عمیق به کنتور هوشمند، این استان رتبه برتر کشوری را داراست.

محسن عسکری، معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای سمنان همچنین به خبرنگار سبزوار امروز گفت: در راستای تأمین بخشی از آب شرب مورد احتیاج شهر ایوانکی، پروژه خط انتقال آب از تصفیه خانه گرمسار به ایوانکی به طور کامل اجرایی شد و به شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان تحویل شد.

وی در گفت و گو با خبرنگار سبزوار امروز، پروژه خط انتقال آب از تصفیه خانه گرمسار به ایوانکی توسط شرکت آب منطقه ای با هدف تأمین بخشی از احتیاج آب شرب شهر ایوانکی به میزان 3 میلیون متر مکعب در سال اجرا گردیده است.

وی با اشاره به ضرورت اجرای این پروژه خاطر نشان کرد: به منظور تأمین آب شرب سالم و پایدار برای شهروندان عزیز ایوانکی شرکت آب منطقه ای سمنان، بنا به رسالت خود این پروژه را در کوتاه ترین زمان ممکن اجرا و آماده بهره برداری نموده است. این پروژه با اعتباری حدود 400 میلیارد ریال در 24 ماه احداث و آماده بهره برداری شد.

وی اعلام نمود: پروژه خط انتقال آب از گرمسار به ایوانکی با هدف تامین آب شرب شهر ایوانکی در افق 1405،توسط وزیر وقت نیرو در تابستان سال 1396 افتتاح شد و از همان زمان آماده بهره برداری بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 57

به "سمنان 11 درصد حجم آب یک سد، آب می خورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمنان 11 درصد حجم آب یک سد، آب می خورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید