ملاقات معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با امیر دریادار خانزادی

به گزارش سبزوار امروز، معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در صدر یک هیئت نظامی عالیرتبه این کشور با حضور در ستاد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با فرمانده این نیرو ملاقات و گفت وگو کرد.

ملاقات معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با امیر دریادار خانزادی

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش در این ملاقات با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران امروز با کشورهای زیادی کمیسیون همکاری مشترک دارد و تعداد این کمیسیون های مشترک با کشورهای همسایه و حتی کشورهایی که خارج از منطقه ما هستند رو به افزایش است، خاطر نشان کرد: هرچقدر این ارتباطات، رفت و آمدها و کمیسیون ها با موفقیت برگزار گردد معنای آن این است که ما، هم منطقه امن تر و هم جهان امن تری خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه ملاقاتهای چهره به چهره و گفت وگوها به ویژه در حوزه کشورهای همسایه بسیار حائز اهمیت است، اضافه نمود: این نوع تعاملات یاری می نماید که همدیگر را بهتر بفهمیم و منافع مشترک و منافع غیر قابل تقسیم را بهتر درک کنیم و امنیت جمعی بیشتری داشته باشیم که این منافع برای هر کشوری بسیار مهم و حیاتی است.

دریادار خانزادی با اشاره تاکید بر ناحیه ژئوپلوتیک شمال جمهوری اسلامی ایران که دریای خزر در آن واقع است، مهمترین مولفه برای نزدیکی و تعامل نیروهای دریایی کشورهای همسایه است، گفت: ما تا امروز گفت وگوهای بسیاری در ارتباط با مسایل مربوط به دریای خزر در سطح دولت ها و همچنین 5 نیروی دریایی حاشیه خزر داشته ایم و توافقاتی هم بدست آمده است.

وی خاطر نشان کرد: در گفت وگوی روسای جمهور در آخرین اجلاس توافق های بسیار مهمی حاصل شد که یکی از مهمترین محورهای آن اهمیت دریاچه خزر که برای 5 همسایه بعنوان یک دریای صلح و دوستی است و اجازه نمی دهیم خارج از این پنج همسایه بازیگر دیگری وارد این فضا گردد و این اساس کار است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین با تاکید بر اینکه دریاچه خزر احتیاج به امنیت دارد، اظهار کرد: این امنیت باید به شکل جمعی حفظ گردد و توسعه پیدا کند و در این فضا ما هر 5 نیروی دریایی گفت وگو گو، مذاکرات و همکاری ها را شروع نموده ایم و بخشی از آن متوجه مجموعه مسابقات نظامی است و کشور جمهوری آذربایجان میزبان مسابقات جام دریا است.

دریادار خانزادی اضافه نمود: همزمان با این دوره از مسابقات، میزبانی غواصی عمق با کشور جمهوری اسلامی ایران است که تا به امروز دو دوره از این مسابقات برگزار گردیده است و انشاءالله برای سال 2020 میلادی در خلیج فارس در جزیره کیش برگزار خواهد شد که از نیروی دریای کشور آذربایجان جهت حضور در مسابقات غواصی دعوت می کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: بین دو نیروی دریایی ایران و آذربایجان ظرفیت های خوبی برای همکاری وجود دارد که یکی از مهمترین محورهای همکاری تبادل دانشجو است که بین دانشگاه های افسری تبادل دانشجو داشته باشیم و این آمادگی وجود دارد که هم به زبان فارسی و هم به زبان آذری و انگلیسی این آموزش ها را ارائه دهیم.

وی تبادل ناوگروه ها را یکی دیگر از محورهای همکاری دریایی در جهان خواند و اضافه نمود: دید و بازدید هایی در قالب ناوگروه های دو نیروی دریایی اجرا شده است که خیلی علاقه مندیم که این نوع از برنامه ها همیشه بصورت منظم انجام گیرد.

دریادار خانزادی در ادامه با اشاره به اینکه در طی ماه های گذشته شاهد برگزاری رزمایش مرکب دریایی بین ایران، روسیه و چین بودید، گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی برگزاری رزمایش دریایی بین دو نیروی دریایی ایران و آذربایجان را در سطوح مختلف تاکتیکی اعلام می نماید.

فرمانده

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رزمایش های دریایی را بستر مناسبی برای روابط محبت آمیز بین دو نیروی دریایی دانست و گفت: برگزاری رزمایش ها ضمن به اشتراک گذاشتن تاکتیک های دریایی و رسیدن به یک امنیت جمعی، ایجاد یک زبان مشترک است که این یاری می نماید تحت هر شرایطی در دریا دو شناور کشور خیلی خوب و محبت آمیز صحبت نمایند و کار انجام دهند و یک فرهنگ محبت آمیز خوبی را حاکم می نماید.

وی به اشتراک گذاشتن ظرفیت های فنی بین دو کشور در حوزه دریایی را بسیار مهم ارزیابی کرد و اضافه نمود: نیروی دریایی ارتش در حوزه تعمیر و نگهداری و همچنین در حوزه ساخت شناورهای جدید در شمال و جنوب ظرفیت ها و توانمندی های قابل توجهی دارد و که این ظرفیت ها به شکل متقابل قابل به اشتراک گذاشتن است و یاری می نماید تا روابط دو کشور و روابط دو نیروی دریایی و در مجموع نیروهای مسلح آن ها توسعه زیادی پیدا کند.

براساس این گزارش سرلشکر فواد محمد اف معاون وزیر دفاع کشور آذربایجان نیز در این ملاقات گفت: سفر هیئت آذربایجانی به کشور ایران در راستای دومین جلسه ای ای است که وزارت دفاع آذربایجان و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل جمهوری اسلامی برنامه ریزی شده است که اولین جلسه این کمیسیون در سال 2017 در جمهوری آذربایجان برگزار گردید.

وی اضافه نمود: این کمیسیون دو کمیته فرعی در حوزه فنی و نظامی دارد که امروز کمیته های فرعی مذاکرات خود را انجام و به توافقات و جمع بندی رسیدیم.

معاون وزیر دفاع آذربایجان ادامه داد: از جنابعالی در مورد تعاملات فی مابین دو نیروی دریایی برای سفر به آذربایجان دعوت می کنیم.

سرلشکر فواد محمد اف توضیح داد: حوزه های های همکاری بین دو نیروی دریایی بسیار زیاد است و ما سعی می کنیم در یک سال آینده و قبل از سومین جلسه کمیسیون مشترک در حوزه نیروی دریایی گام های بلندتری برداریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1189

به "ملاقات معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با امیر دریادار خانزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با امیر دریادار خانزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید