دسترسی آسان مدارس به تجهیزات امداد و نجات

به گزارش سبزوار امروز، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه مدارس بویژه مدارس آماده باید در مواقع اضطراری قادر به کنترل بحران باشند، گفت: نصب کانکس حاوی تجهیزات امداد و نجات در مدارس بخشی از ارکان آمادگی هنگام وقوع حادثه است.

دسترسی آسان مدارس به تجهیزات امداد و نجات

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی با بیان اینکه نصب کانکس تجهیزات امدادی در گام دوم طرح مدرسه آماده در حال اجرا است گفت: بر این اساس تا کنون 15 مجموعه تجهیزات در قالب کانکس امداد و نجات آماده و در اختیار مدارس قرار گرفته و تا انتها سال جاری این تعداد به 50 دستگاه اهدایی افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه اولویت با مدارس پر جمعیت است، گفت: سعی داریم در هر منطقه شهر تهران حداقل 2 مدرسه مجهز به کانکس تجهیزات امداد و نجات شوند.

کرمی محمدی در مورد شرایط انتخاب مدرسه برای نصب کانکس تجهیزات امداد و نجات نیز گفت: مدارسی انتخاب می شوند که در اجرای طرح مدرسه آماده همکاری خوب داشته اند، سند خطرپذیری مدرسه در شرایط زرد یعنی خطرپذیری متوسط باشد، سازه مدرسه نسبت به سایر مدارس منطقه از استحکام بالاتری برخوردار باشد ، حیاط مدرسه عظیم باشد، مکان مناسب برای نصب کانکس داشته باشد و در صورت امکان مدارس دیگری نیز در نزدیکی این مدرسه باشد تا در مواقع ضروری یا آموزشی، دانش آموزان بیشتری ازآن بهرمند شوند.

او در مورد ضرورت این طرح اضافه کرد: مدارس و به خصوص مدرسه آماده باید در مواقع اضطراری بدون احتیاج به نیروهای امدادی، قادر به کنترل بحران باشد. برای این منظور علاوه بر داشتن آگاهی و مهارت، ضروری است ابزار و تجهیزات مورد احتیاج را در دسترس داشته باشد.

کرمی محمدی بیان نمود: این تجهیزات شامل تجهیزات امداد و نجات، ابزارهای دستی، تجهیزات ارتباطی و پشتیبانی، تجهیزات و اقلام دارویی، کیف کمک­های اولیه و مواد خوراکی است که در قالب یک کانکس به مدارس اهدا می شود .

او ادامه داد: از آنجایی که هدف از اهدای کانکس به مدارس ارتقای ایمنی و پیشگیری از خطر، به هنگام وقوع زلزله می باشد، باید توجه داشت که این ابزار به عنوان یکی از اجزای غیر سازه ای مدرسه، نباید موجب مخاطرات جدیدی برای دانش آموزان باشد، لذا باید در جانمایی و استقرار صحیح آن دقت شود.

کرمی محمدی اضافه کرد: این کانکس با امضای تفاهم نامه از سوی دبیر ستاد مدیریت بحران هر منطقه به مدیر مدرسه تحویل می شود و کانکس تجهیزات امداد و نجات مدرسه حداقل امکانات لازم برای انجام واکنش اضطراری را در اختیار مدیر و گروه مدیریت بحران مدرسه قرار می دهد.

او ادامه داد: اعضای گروه مدیریت بحران مدرسه می توانند از تجهیزات این کانکس در شرایط اضطراری یا در تمرین و مانورها با تشخیص مدیر مدرسه استفاده نمایند.

او گفت: ایجاد و ارتقاء آمادگی در جامعه برای رویارویی با حوادث و سوانح باعث می شود علاوه بر کاهش خسارات جانی و اقتصادی در هنگام وقوع حادثه ، شرایط هرچه سریعتر به حالت عادی باز شود. یکی از راههای آمادگی در برابر حوادث، مجهز بودن شهروندان به اقلام مورد احتیاج در ساعات اولیه پس از وقوع حادثه است. بر اساس شدت و وسعت حادثه، تا رسیدن نیروهای امدادی می توان از این تجهیزات برای حفظ حیات و سلامتی حادثه دیدگان استفاده شود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1626

به "دسترسی آسان مدارس به تجهیزات امداد و نجات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دسترسی آسان مدارس به تجهیزات امداد و نجات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید