جمعیت در حال انفجار چین و سیاست های جمعیتی دولت

به گزارش سبزوار امروز، چین همواره برای داشتن جمعیت خیلی زیاد مشهور بوده و ننسبتی در حدود یک پنجم تا یک ششم جمعیت دنیا را شامل میشوند، این در حالی است که با وجود این همه مسئله و تراکم شهرهای اصلی چین سیاست های تک فرزندی برچیده شده و جالب است بدانید شهرهایی در چین به تازگی ساخته شده که خالی از سکنه هستند.

جمعیت در حال انفجار چین و سیاست های جمعیتی دولت

زمانی که در اواخر دهه هشتاد میلادی، سیاست تک فرزندی در چین رواج پیدا کرد، جمعیت این کشور به یک میلیارد نفر رسیده بود. اما در پاییز سال 2015 میلادی دولت چین به دلیل کم شدن ناگهانی جمعیت مردان و نیز افزایش جمعیت سالخورده در این کشور، از سیاست پیشین خود دست کشید.

دولت این کشور امید دارد که با تغییر سیاست تک فرزندی به دو فرزند، بتواند به تعادل پیشین جمعیتی خود بازگردد. جمعیت کنونی این کشور اکنون، 1.3 میلیارد نفر است و تنها گذر زمان است که می تواند نشان دهد که چنین سیاستی خواهد توانست تعادل موردنظر را برآورده سازد یا خیر.

تصاویری که خبرگزاری رویترز از انبوه جمعیت مردم این کشور به نمایش درآورده، به خوبی شلوغی و پراکندگی مردم را در تمامی نقاط این سرزمین نشان می دهد. این تصاویر را با هم مرور می کنیم:

جمعیت شرکت کنندگان در آزمون ورودی امتحانی که در مدت سه روز برگزار می شد. این آزمون که از امتحانات مربوط به تحصیلات تکمیلی بود، که در شهر هِفای (Hefei) استان انهویی (Anhui) برگزار شد. گزارش شده است که در سال 2013 میلادی (1392 شمسی) حدود 1.8 میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده بودند.

دانش آموزانی را می بینیم که در شهر ییچوآن (Yichuan) استان شانکسی (Shaanxi) در فضای باز زمین بازی این مدرسه در یکی از آزمون ها شرکت کرده اند. در سال 2015 میلادی (سال گذشته) بیش از 1.700 دانش آموز سال اولی در این آزمون شرکت کردند که به علت عدم وجود فضای کافی برای همه شرکت کنندگان، به خارج از محوطه سربسته مدرسه هدایت شدند.

لباس های شسته و آویزان شده دانشجویان خوابگاهی در وِهان (Wuhan) استان هوبای (Hubei) را ملاحظه می کنید.

والدینی را می بینیم که در خارج از فضای همان دانشگاه مشغول استراحت روی تشک های اتاق ژیمناستیک هستند.

زنی که دوچرخه خود را از میان سایر دوچرخه های پارک شده در یکی از ایستگاه های متروی شهر پکن بر می دارد.

در پررفت و آمدترین ساعات شبانه روز، مردمی را می بینیم که از پله های برقی سکوی یکی از ایستگاه های مترو پایین می آیند.

مردم مشتاقی را ملاحظه می کنید که منتظر باز شدن درب یکی از حراجی های هانگژو (Hangzhou) در استان ژجیانگ (Zhejiang) هستند.

جمعیت چینی ها

در اولین روزهای تعطیل فستیوال پاییزی چین در وِهان (Wuhan) در استان هوبای (Hubei)، انبوه مسافرانی را می بینیم که در ایستگاه راه آهن در انتظار دریافت بلیط هستند.

مردمی را می بینیم که به آرامی در حال بالا رفتن از پله های برقی برای رسیدن به قطارها هستند.

جمعیت مسافرانی را در ایستگاه راه آهن ژنگژو (Zhengzhou) در اولین روزهای تعطیلاتی که به هفته طلایی (the Golden Week) معروف است، می بینیم. در این تعطیلات یک هفته ای و بر طبق آمار ارائه شده توسط آکادمی گردشگری چین (China Tourism Academy)، حدود 480 میلیون نفر از جمعیت این کشور به مسافرت می روند.

رانندگان تاکسی و تاکسی های آنها را می بینید که در فرودگاه بین المللی پکن در انتظار مسافران هستند.

عده ای از دانشجویان سال اولی دانشگاه ها در سال 2014 میلادی (دو سال پیش) می بینیم که در یکی از نمایشگاه هایی که به منظور یافتن شغل برگزار شده، صف کشیده اند. این نمایشگاه در ژنگژو (Zhengzhou) واقع در استان هانان (Henan) برگزار شد.

هزاران جوینده کار را در فضای داخل همان نمایشگاه ملاحظه می کنید که در میان غرفه های انبوه آن مشغول بازدید هستند.

بیش از هزاران نفر از جمعیت پلیس را می بینیم که در یکی از تمرین های خود در نانجینگ (Nanjing) استان ژیانگسو (Jiangsu)، شرکت کرده اند.

مردمی را که می بینیم که صبح برای خرید سبزیجات به بازار پکن آمده اند.

راننده تاکسی ها در چین

جمعیت انبوهی از مردم را می بینیم که در سال نو، مشغول قدم زدن هستند. بادبزن ها و فانوس های قرمز رنگ از جمله وسایلی هستند که در سال نو مخصوص مردم چین در پایتخت این کشور و به منظور تزئین معابد به کار گرفته می شوند.

مردمی که در مراسم آب بازی فستیوال مخصوص سال نو در گیشوانگ بانای (Xishuang Banna) استان یومان (Yunnan) دور هم جمع شده اند.

جمعیتی از مردم را می بینیم که دم در معبد بودایی گیئوان (Guiyuan Buddhist Temple) استان وهان در پنجمین روز سال نو جمع شده و منتظرند تا بتوانند به داخل راه پیدا کنند. سالانه صدها میلیون نفر در طول این تعطیلات با انجام مراسم سنتی و آتش بازی به استقبال سال نو می روند.

بازدید کنندگان در مسیر رود کیانتانگ (Qiantang River in Hangzhou) در استان ژیژانگ (Zhejiang) را می بینیم. جزر و مد های دیدنی این رودخانه در ماه سپتامبر (شهریور) به اوج خود می رسد.

جمعیتی که در زیر نور نئون های جاده های شلوغ ناجینگِ (Nanjing Road) شانگهای مشغول خرید کردن هستند.

تصاویر وسایل نقلیه در یکی از خیابان های اصلی شهر پکن در شلوغ ترین ساعات شبانه روز را ملاحظه می کنید.

انتشار: 28 خرداد 1397 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 5

به "جمعیت در حال انفجار چین و سیاست های جمعیتی دولت" امتیاز دهید

1 کاربر به "جمعیت در حال انفجار چین و سیاست های جمعیتی دولت" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمعیت در حال انفجار چین و سیاست های جمعیتی دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید