تظاهرات عراق برای چهارمین روز، ورود یگان های ضد ترور به کربلا، استعفای 4 نماینده مجلس

به گزارش سبزوار امروز، یک منبع امنیتی اعلام نمود: در پی اقدامات آشوب طلبان در کربلا نیروهای مبارزه با تروریسم وارد این استان شدند. همچنین تظاهرات دانشجویان طی امروز (دوشنبه) برای چهارمین روز متوالی در حمایت از خواسته های تظاهرکنندگان در بعضی استان ها برگزار گردید.

تظاهرات عراق برای چهارمین روز، ورود یگان های ضد ترور به کربلا، استعفای 4 نماینده مجلس

به گزارش سبزوار امروز، شبکه اسکای نیوز گزارش داد، تظاهرات دانشجویان در حمایت از تظاهرنمایندگان در استان های بابل، بصره و ناصریه عراق برگزار گردید.

در عین حال یک منبع در گفت وگو با شبکه خبری سومریه نیوز عراق اظهار کرد: تعدادی از نیروهای مبارزه با تروریسم عراق وارد استان کربلا شده و در کنار نیروهای ارتش در این استان مستقر شدند.

اعتراضات عراقی ها دوشنبه در کربلا و در مقابل ساختمان شورای استانداری در مرکز این شهر دوباره شکل گرفت و تظاهرنمایندگان قصد ورود به این ساختمان را داشتند اما نیروهای امنیتی به آنها اجازه ندادند.

هزاران معترض عراقی همچنان در میدان التحریر بغداد به اعتراضات خود با وجود تدابیر امنیتی در دو روز گذشته ادامه می دهند. جمعی از جوانان عراقی پل منتهی به منطقه الخضرا در بغداد را مسدود نموده تا مانع نیروهای امنیتی شوند که به سمت آنها گاز اشک آور پرتاب می نمایند.

به گفته بعضی منابع پزشکی و امنیتی در این درگیری ها 77 تن زخمی شدند. همچنین در روزهای آدینه و شنبه دست کم 74 عراقی کشته و صدها تن دیگر از آنها زخمی شدند.

هزاران عراقی نیز در سه شهر دیگر در جنوب این کشور از جمله الناصریه، الحله و کربلا تجمع کردند. معترضان ورودی ساختمان شورای استانداری را به آتش کشیدند و در مقابل نیروهای امنیتی عراق برای متفرق کردن آنها در کربلا و حله از گاز اشک آور استفاده کردند. اعتراضات در الناصریه به صورت مسالمت آمیز ادامه دارد.

دستگاه مبارزه با تروریسم عراق با انتشار بیانیه ای گفت: به دستور عادل عبدالمهدی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و با دستور رئیس دستگاه مبارزه با تروریسم جمعی از این نیروها در بغداد برای حمایت از نهادهای دولتی و زیرساخت های اصلی استان مستقر شدند.

دو منبع امنیتی نیز به خبرگزاری رویترز گفتند که نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم در بغداد دستوری مبنی بر استفاده از تمامی ابزارهای لازم برای سرانجام دادن به اعتراضات علیه دولت عبدالمهدی را دریافت نموده اند.

این نیروها ده ها تن از معترضان را در شهر الناصریه در جنوب این کشور بازداشت کردند. اعتراضات در عراق موجب برهم خوردن نسبی آرامش در این کشور شده و این تحولات بزرگترنی چالش را برای عبدالمهدی ایجاد نموده است.

کمیسیون عالی حقوق بشر عراق نیز گفت: آمار جدید قربانیان اعتراضات عراق از روز آدینه تا این لحظه به 74 تن رسیده است.

در بیانیه این کمیسیون آمده است: طی درگیری ها میان معترضان و نیروهای امنیتی 3654 تن به دلیل گاز اشک آور زخمی شده اند.

طبق این بیانیه، قانون منع رفت و آمد در استان هایی که شاهد تظاهرات هستند اجرا شده و بعضی ادارات تعطیل شدند و رفت و آمد در این استان ها با مشکل روبرو شده و همچنین بعضی مراکز درمانی و داروخانه ها تعطیل هستند که این امر مشکلاتی را برای بیمارستان ها ایجاد نموده است.

تظاهرات در بعضی استان ها به تحصن تبدیل شده و نیروهای امنیتی عراق برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و بمب های صوتی به ویژه در استان های بغداد، میسان، بصره و ذی قار استفاده کردند.

طبق این بیانیه، نیروهای امنیتی در استان های بصره، ذی قار و بابل 158 تن را بازداشت نموده که از این تعداد 123 تن آزاد شده و 35 تن دیگر در بازداشت ماندند.

طبق بیانیه یاد شده، 90 ساختمان دولتی و خصوصی و دفاتر حزبی توسط معترضان به آتش کشیده شده و خساراتی به آنها وارد شد.

همچنین ستارهای فوتبال عراق و بازیکنان تیم ملی این کشور در تظاهرات میدان اصلی بغداد یعنی میدان التحریر با درخواست برای اصلاحات و مبارزه با فساد مشارکت کردند.

مهند عبدالرحیم ستاره باشگاه الزوراء به همراه بازیکن سابق تیم ملی در این تظاهرات شرکت کردند.

وزارت خارجه آمریکا نیز از تمامی طرف ها در عراق خواست به خشونت ها سرانجام دهند.

این وزارتخانه در بیانیه ای به خانواده های کشته های این اعتراضات تسلیت گفته و گفت: از نزدیک وضعیت عراق را تحت نظر دارد.

این وزارتخانه در ادامه تاکید نمود: آمریکا به شدت از تعطیلی اجباری رسانه ها در عراق و فشارها درباره پوشش خبری اعتراضات نگران است. ما از حق اساسی و مهم آزادی بیان که در قانون اساسی به تمامی رسانه ها داده شده و نیز حق فعالیت روزنامه نگاران در امنیت حمایت می کنیم و واشنگتن به حمایت های خود از دولت، مردم، امنیت و ثبات عراق ادامه می دهد.

چهار نماینده عراقی نیز در مخالفت با عملکرد طبقه سیاسی این کشور که آن را به شکست در پاسخگویی به خواسته های مردمی متهم کردند، استعفای خود را تقدیم کردند.

طه الدفاعی و مزاحم التمیمی از لیست النصر به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق از مجلس استعفا کردند.

همچنین دو نماینده ائتلاف سائرون وابسته به مقتدی صدر، از حزب کمونیست به نام های رائد الفهمی و هیفاء الامین روز یکشنبه از مجلس استعفا کردند.

این دو نماینده در کنفرانسی خبری گفتند، روز به روز اعتراضات مردمی به منظور تغییر ریشه ای و ایجاد وضعیت جدید بیشتر می گردد.

این دو افزودند، در رویارویی با نابسامانی اوضاع کلی و سوء خدمات و اوضاع بد معیشتی و افزایش فقر و بیکاری مردم و جوانان به خروش آمده اند و دولت و مجلس از عمل به وظایف خود بازمانده اند.

این گام بعد از آغاز تحصن نمایندگان لیست سائرون در مجلس تا زمان تحقق تمام اصلاحات مورد دلخواه مردم بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 920

به "تظاهرات عراق برای چهارمین روز، ورود یگان های ضد ترور به کربلا، استعفای 4 نماینده مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات عراق برای چهارمین روز، ورود یگان های ضد ترور به کربلا، استعفای 4 نماینده مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید