تحریم ها مانع ورود واکسن آنفلوآنزا به کشور

به گزارش سبزوار امروز، به گزارش خبرنگاران، دکتر علی فاطمی درباره آخرین خبرها از زمان توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه ها، گفت: ما در زمینه توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها هم با دانشگاه های علوم پزشکی و هم با معاونت های غذا و دارو به طور مرتب در ارتباط هستیم. تا به امروز واکسن های آنفلوآنزایی که وارد کشور شده، در اختیار معاونت بهداشتی جهت توزیع در مراکز بهداشت قرار گفته است. معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی هنوز سهمیه ای دریافت نکرده اند که آن را در اختیار داروخانه ها قرار دهند.

تحریم ها مانع ورود واکسن آنفلوآنزا به کشور

وی اضافه کرد: متاسفانه واردنمایندگان واکسن آنفلوآنزا به مشکل برخورد کردند. حتی ارز مورد احتیاج را هم واریز کردند، اما با مشکل انتقال وجه به تامین نماینده واکسن روبرو شدند که یکی عمده ترین دلیل آن تحریم های آمریکا علیه کشور است. بر همین اساس فعلا تنها در حد همان 2.5 میلیون دوز، واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده است که آن هم برای شبکه بهداشت توزیع می گردد.

زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا تا نیمه آبان ماه است

فاطمی با اشاره به زمان طلایی برای واکسیناسیون آنفلوآنزا، ادامه داد: یک نکته مهم این است که مردم باید بدانند که زمان طلایی برای واکسیناسیون آنفلوآنزا فقط تا 15 مهر ماه نیست، بلکه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، برای سال 2020 اعلام نموده است که تا سرانجام اکتبر یعنی تقریبا تا نیمه آبان ماه، زمان طلایی برای تزریق واکسن محسوب می گردد. هرچند که اگر کسی تا آن موقع هم نتوانست واکسن آنفلوآنزا را تزریق کند، بر اساس توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، در زمستان هم می توان این واکسن را برای پیشگیری تزریق کرد.

وی ادامه داد: مردم سال جاری باید شرایط کشور را درک نمایند. واقعا همکاران ما در سازمان غذا و دارو کوشش زیادی کردند که بتوانند واکسن آنفلوآنزا را به موقع تامین نمایند و در اختیار عموم مردم قرار دهند، اما به دلایلی که در راس آن ها تحریم های آمریکا بر علیه کشور قرار گرفته است، این اتفاق نیفتاد.

نایب رییس انجمن داروسازان ایران تاکید نمود: بنابراین مردم مقداری صبوری نمایند. به طوری که بی مورد به داروخانه ها مراجعه ننمایند؛ چراکه واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها توزیع نشده است. در عین حال به محض اینکه واکسن آمد، صبر نمایند تا ابتدا افراد در معرض خطر واکسن را تزریق نمایند. در عین حال مردم نگران نباشند. زیرا تا نیمه آبان ماه هم زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا وجود دارد. حتی بعد از آن هم می تون واکسن را تزریق کرد. بعضی فکر می نمایند که حتما باید تا نیمه مهر ماه واکسن آنفلوآنزا را تزریق نمایند و بعد از آن تزریق واکسن دیگر فایده ای ندارد، اما این فکر اشتباه است و حتی تا میانه زمستان و در دی ماه هم می توان واکسن آنفلوآنزا را تزریق کرد.

واکسن آنفلوآنزا یا آب مقطر؟

فاطمی ادامه داد: بعضی مردم بر اساس همین فکر اشتباه که باید واکسن آنفلوآنزا را تا نیمه مهر ماه تزریق نمایند، اقدام به تهیه آن از بازار آزاد می نمایند. در حالیکه این اقدام اشتباهی عظیم است. باید توجه کرد که واکسن آنفلوآنزا باید در شرایط سرمایی بین دو تا هشت درجه نگهداری گردد. هرچقدر که بیرون از این دما باشد، قدرتش کاهش می یابد. تهیه واکسن آنفلوآنزا از بازار آزاد دو خطر دارد؛ اولا اینکه ممکن است در شرایط زنجیره سرد و استاندارد نگهداری نشده باشد و هیچ اثری نداشته و حتی ممکن است تزریق آن عوارض داشته باشد. در عین حال ممکن است اصلا واکسن آنفلوآنزا نباشد و آب مقطر خالی باشد. باید توجه کرد که هیچ دارویی را نباید از بازار آزاد خریداری کرد. به ویژه داروهایی که یخچالی هستند.

اثربخشی واکسن آنفلوآنزا چقدر است؟

وی در ادامه درباره میزان اثربخشی واکسن آنفلوآنزا در پیشگیری از ابتلا به این بیماری، گفت: باید توجه کرد که اثربخشی واکسن آنفلوآنزا بین 40 تا 60 درصد است و اینطور نیست که هرکس آن را تزریق کند، دیگر به آنفلوآنزا مبتلا نگردد. باید توجه کرد که ممکن است نیمی از افرادی که واکسن آنفلوآنزا را تزریق می نمایند، در صورتی که در معرض این ویروس قرار گیرند، مبتلا شوند. مردم باید این مساله را بدانند که واکسن آنفلوآنزا ایمنی 100 درصد در برابر این بیماری ایجاد نمی کند.

فاطمی تاکید نمود: بهترین کار این است که در این فصل از تماس با اشیا و تنفس نزدیک با دیگران دوری کنیم. البته در این روزها به دلیل کرونا مسائلی مانند دست ندادن، استفاده از ماسک و فاصله گذاری را رعایت می کنیم و این ها بسیار مهم است. من خودم تا به امروز در عمرم واکسن آنفلوآنزا تزریق نکردم، بلکه برای افراد سالمند، بچه ها شش ماه تا دو سال، زنان باردار، افراد دارای بیماری های زمینه ای و… گذاشتیم تا آنها تزریق نمایند. مردم هم سال جاری این موضوعات را جدی بگیرند و بدانند که این افراد در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا قرار دارند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1610

به "تحریم ها مانع ورود واکسن آنفلوآنزا به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم ها مانع ورود واکسن آنفلوآنزا به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید