بیانیه ضد ایرانی کاخ سفید درباره تحولات عراق

به گزارش سبزوار امروز، کاخ سفید با انتشار یک بیانیه، ضمن اعلام نگرانی شدید آمریکا درباره تحولات عراق، اظهاراتی ضد ایرانی مطرح نموده و خواهان برگزاری انتخابات زودرس شده است.

بیانیه ضد ایرانی کاخ سفید درباره تحولات عراق

به گزارش گروه بین الملل سبزوار امروز، در ادامه اظهارنظرهای مداخله جویانه آمریکایی ها درباره تحولات عراق، سخنگوی کاخ سفید با انتشار یک بیانیه اتهام هایی علیه ایران زده و خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

به نوشته روزنامه واشنگتن پُست، کاخ سفید با انتشار یک بیانیه در مورد تحولات عراق، به شدت ابراز نگرانی نموده است.

در این بیانیه آمده است: ایالات متحده درباره تداوم حملات به تظاهرات کنندگان، فعالان مدنی، رسانه ها و محدودیت ها علیه دسترسی به اینترنت در عراق به طور جدی نگران است.

کاخ سفید در این بیانیه، با تکرار عادت آمریکایی ها در اتهام زنی علیه ایران و گروه های عراقی نزدیک به ایران مدعی شد: عراقی ها این موضوع را که رژیم ایران منابعشان را می خشکاند و از گروه های مسلح و متحدان سیاسی خود برای متوقف کردن ابراز نظر مسالمت آمیز استفاده می نماید، تحمل نخواهند کرد. مردم عراق به رغم هدف قرار دریافت با خشونت مرگبار و عدم دسترسی به اینترنت، صدایشان را به گوش دیگران رسانده اند و خواهان انتخابات (زود هنگام) و اصلاحات در انتخابات شده اند.

کاخ سفید در بخش دیگری از این بیانیه از دولت عراق، توقف خشونت علیه تظاهرات کنندگان و اجرای وعده برهم صالح رئیس جمهور عراق برای انجام اصلاحات و برگزاری انتخابات زود هنگام را خواهان شده است.

برهم صالح نهم آبان ماه در سخنانی با محکوم کردن خشونت ها علیه معترضان گفت: من ضد هرگونه سرکوب شما هستم. شما و نیروهای امنیتی از یکدیگر هستید و حمایت از نیروهای امنیتی، وظیفه همه ماست.

رئیس جمهور عراق با بیان اینکه آینده از آن مردم است، گفت که باید هرچه سریعتر کسانی که علیه معترضان دست به خشونت بردند، محاکمه شوند. او تأکید کرد که هیچ گونه سلاحی نباید خارج از حکومت وجود داشته باشد و دولت عراق باید تمامی کوشش خود را برای انحصار سلاح در دست حکومت به کار گیرد.

صالح گفت که پرونده های فساد به دستگاه قضایی احاله شده و باید با شفافیت موضوع مبارزه با فساد پیش برود. او اطلاع داد که نهاد ریاست جمهوری عراق کار آنالیز قانون انتخابات جدید را به گونه ای که مردم را قانع کند، شروع نموده است.

به گفته برهم صالح، قانون انتخابات جدید به دور از سهمیه بندهای فرقه ای خواهد بود و کوشش خواهد شد تا اشکالات سیستم فعلی را نداشته باشد.

بیانیه کاخ سفید درباره عراق بعد از ارائه پیشنهادات هیأت یاری رسانی سازمان ملل به عراق (یونامی) برای کاهش تنش ها در عراق صادر شده است.

پیشنهادات یونامی به بغداد، به سه دسته یک هفته ای، کوتاه مدت و میان مدت تقسیم شده است. آزادی شرکت کنندگان در اعتراضات مسالمت آمیز و محاکمه عاملان خرابکاری و خشونت و درخواست از طرف های خارجی برای توقف دخالت در امور عراق، از جمله پیشنهادات یک هفته ای این هیأت سازمان ملل به عراق است.

اعتراضات در عراق از ابتدای ماه اکتبر شروع شد و به دلیل ایام زیارت اربعین حسینی برای چند روز متوقف شد و از بیست و پنجم اکتبر (3 آبان) از سر گرفته شد (جزئیات بیشتر).

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 963

به "بیانیه ضد ایرانی کاخ سفید درباره تحولات عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه ضد ایرانی کاخ سفید درباره تحولات عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید