بستن صرافی ها نابسامانی ارزی را تشدید می نماید

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، مداخله گری دولت در بازار ارز را نامطلوب قلمداد کرد و گفت: بستن صرافی ها اشتباه دیگر دولت برای دامن زدن به نابسامانی ارزی است.

بستن صرافی ها نابسامانی ارزی را تشدید می نماید

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت وگو با خبرنگاران با انتقاد از عملکرد دولت در حوزه بازار ارز، گفت: مداخله دولت در بازار نابسامانی ارزی را تشدید نموده است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مداخله دولت در بازار ارز مشکلات را بیشتر می نماید، اضافه نمود: دولت باید تنها به تامین کالاهای اساسی پرداخته و تامین ارز مورد احتیاج سایر کالاها و موارد را به بازار واگذار کند.

لاهوتی با تاکید بر اینکه صرافی ها و بازار می توانند نوسانات ارزی را به حداقل رسانده و تنظیمی میان عرضه و تقاضا ایجاد نمایند، توضیح داد: اگر دولت دست از سر بازار برداشته و فقط به ارایه سیاست های کلی بسنده کند وضعیت به سمت بهبود راهنمایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه بستن صرافی ها مشکل نابسامانی ارزی را در کشور مرتفع نخواهد کرد، گفت: هر نوع دخالتی از سوی بازار بر مشکلات بازار ارز خواهد اضافه نمود از این رو دولت باید دست از بستن صرافی ها به بهانه تنظیم بازار بردارد تا عرضه و تقاضا در یک مسیر درست قرار بگیرد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس دهم، ادامه داد: تجربه نشان داده دخالت دولت در بازار و ایجاد محدودیت برای مواردی از قبیل ارز تقاضا برای آن ها را افزایش خواهد داد.

وی با اشاره به کوپنی بودن توزیع سیگار در اوایل انقلاب، اضافه نمود: متاسفانه کسانی که سیگاری هم نبودند به گرفتن سهمیه اقدام می کردند از این رو دولت باید دست از دخالت بردارد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باز شدن صرافی ها اقدام مناسب دیگر دولت در راستای ساماندهی ارزی بوده از این رو باید مداخله گری در بازار ارز را رها نموده و به اصلاح امور کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه قیمت ارز در دولت سازندگی 4 برابر و در دوره اصلاحات تقریبا 2 برابر شد، اضافه نمود: روند رشد نرخ ارز در دولت نهم و دهم 3 برابر شد، بنابراین نباید بگوییم که قیمت ارز نباید افزایش داشته باشد زیرا افزایش منطقی باید صورت بگیرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، با بیان اینکه نباید فشار به فنر نرخ ارز وارد گردد، گفت: همه دولت ها از بعد انقلاب تاکنون در 4 سال اول به نگه داشتن فنر قیمت ارز اقدام نموده و در 4 سال دوم فنر را رها نموده اند از این رو باید روند منطقی در این مسیر طی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 31 شهریور 1397 شناسه مطلب: 96

به "بستن صرافی ها نابسامانی ارزی را تشدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بستن صرافی ها نابسامانی ارزی را تشدید می نماید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید