بررسی پروژه های صنعتی شهرستان سبزوار (قسمت 1)

به گزارش سبزوار امروز، استاندار خراسان رضوی با بیان این که کارخانه آلومینیوم سبزوار تا 3 سال آینده به مرحله اجرایی خواهد رسید، اظهار کرد: به عنوان نماینده دولت در استان از شرکت NFC چین در سرمایه گذاری ساخت کارخانه آلومینیوم سبزوار چه در طرح های زیر ساختی، یا طرح های تامین انرژی و امنیت و بازگشت سرمایه به این شرکت حمایت خواهد شد.

بررسی پروژه های صنعتی شهرستان سبزوار (قسمت 1)

سالیان سال مردم سبزوار، از عدم وجود صنایع مادر در سطح این شهرستان رنج می بردندو همگان از مردم و دولتی ها با مقایسه سبزوار با خیلی از شهرستان های همجوار به این نکته اذعان داشتند که یکی از علل عمده عدم توسعه همه جانبه شهرستان سبزوار و نرخ بالای بیکاری در آن، عدم وجود صنایع مادر و مهم در آن است.

اما تقریباً سه سال پیش در یک روز گلنگ آغاز چندین پروژه مهم با حضور جمع زیادی از مسئولین مهم کشوری و استان و شهرستانی در تاریخ 17/3/86 در چهار نقطه شهرستان سبزوار به زمین زده شد.

1- بزرگترین کارخانه آلومینیوم خاورمیانه

2- اتصال سبزوار به راه آهن سراسری

3- نیروگاه 550مگاواتی سبزوار

4- مجتمع فولاد سبزوار.

اینکه در کلنگ زنی این پروژه ها چه گذشت و مسئولین وقت استانی، به خاطر تاخیر در احقاق حقوق شهرستان سبزوار در برخی از زمینه ها از جمله اتصال سبزوار به راه آهن سراسری مسئولین پیش از خود را خیانتکار نامیدند و قول دادند طی حداکثر سه سال این پروژه ها راه اندازی شود . خود جای بحث بسیار دارد . اما سعی داریم طی چند قسمت به بررسی فعالیت های انجام شده برای راه اندازی این پروژه ها بپردازیم. در این شماره به اجرای بزرگترین کارخانه آلومینیوم خاورمیانه در سبزوار می پردازیم.

آغاز پیگیری فعالیت پروژه مجتمع آلومینیوم سبزوار با همت فرماندار سبزوار، او که نخستین فرماندار بومی شهرستان و کسی که علل عدم توسعه سبزوار را به خوبی درک کرده بود و یکی از نمایندگان مجلس هفتم پیگیری می شد و با حضور استاندار خراسان رضوی در تاریخ 17/3/86 کلنگ زنی شد و بر اساس اظهار نظر مسئولین این طرح عظیم صنعتی قرار بود طی سه سال به بهره برداری برسد:

(مجتمع آلومینیوم سبزوار که توسط بخش خصوصی به اجرا درمی آید، با ایجاد صنایع بالادستی این صنعت (نظیر آلومینا، کک سبز و...) در نهایت به مجتمع صنایع آلومینیوم تبدیل خواهد شد.مدیرعامل شرکت آلومینیوم پارس سبزوار در این باره گفت: نخستین شمش تولیدی این مجتمع در فاز یک و طی 2سال آینده تولید خواهد شد. وی اظهار داشت: در فاز نخست (لوپ 1) 36هزار و پانصد تن از کل ظرفیت وارد مدار می شود. وی که در حضور محمد ی زاده استاندار خراسان رضوی، هراتی نیک معاون وزیر صنایع و معادن و بزرگیان نماینده مردم سبزوار و جمعی از مسوولان آن منطقه سخن می گفت، خاطرنشان کرد: سرمایه لازم این مجتمع 4/2میلیارد دلار پیش بینی شده که بخش اعظم آن توسط اگزیم بانک چین تامین می شود.از سوی دیگر شرکت ان.اف.سی چین نیز پیمانکار این پروژه است.زیادلو درباره سرمایه گذاران ایرانی طرح فوق نیز گفت: شرکت های پونل و توسعه ره آورد پارسیان به عنوان سهامداران این شرکت محسوب می شوند. (روزنامه دنیای اقتصاد 21/3/1386)

در این میان اظهار نظر عالی ترین مقام اجرایی استان یعنی استاندار نشان از همت بالای مسئولین در اجرایی شدن این طرح عظیم صنعتی داشت:

(استاندار خراسان رضوی گفت: کارخانه آلومینیوم سبزوار تا 3 سال آینده به مرحله اجرایی خواهد رسید. به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، محمدجواد محمدی زاده امروز در دیدار هیات اقتصادی چین افزود: طرح ساخت کارخانه آلومینیوم سبزوار به لحاظ ورود تکنولوژی، اشتغالزایی، توسعه اقتصادی و خودکفایی کشور دارای اهمیت است. وی تصریح کرد: طرح ساخت کارخانه آلومینیوم سبزوار به دلیل دسترسی به مواد اولیه در خراسان و همچنین نقاط دیگر قابل دسترس و وجود بازارهای مصرف در کشورهای منطقه و حتی چین کاملا اقتصادی و توجیه دار است. محمدی زاده ادامه داد: حجم سرمایه گذاری در کارخانه آلومینیوم سبزوار بیش از500 میلیون یورو برای تولید سالانه 110 هزار شمش آلومینیوم است. استاندار خراسان رضوی با بیان این که کارخانه آلومینیوم سبزوار تا 3 سال آینده به مرحله اجرایی خواهد رسید، اظهار کرد: به عنوان نماینده دولت در استان از شرکت NFC چین در سرمایه گذاری ساخت کارخانه آلومینیوم سبزوار چه در طرح های زیر ساختی، یا طرح های تامین انرژی و امنیت و بازگشت سرمایه به این شرکت حمایت خواهد شد. در ادامه علی اصغر عنابستانی، فرماندار سبزوار و معاون استاندار خراسان رضوی گفت: اقدامات اولیه و هماهنگی های لازم برای ساخت مجتمع آلومینیوم پارس سربداران سبزوار به لحاظ واگذاری زمین و تامین زیر ساخت های لازم از جمله گاز، آب و برق صورت گرفته است. وی با بیان این که مطالعات اولیه و میدانی ساخت مجتمع آلومینیوم پارس سربداران سبزوار به پایان رسیده است، ادامه داد: با راه اندازی این مجتمع، سبزوار در آینده ای نزدیک به قطب تولید آلومینیوم در شمال شرق کشور تبدیل خواهد شد.

اگر به سایت شرکت توسعه ره آورد پارسیان به نشانی https://trpholding.com مراجعه شود در بخش پروژه های در دست اقدام چنین آمده است (این شرکت تصمیم به احداث پروژه 110000 تنی آلومینیوم سبزوار طی 3 فاز، فاز اول با ظرفیت 36700 تن دارد. محل اجرای پروژه، استان خراسان رضوی، شهرستان سبزوار می باشد. تولید مجتمع شامل انواع شمش آلومینیوم ، شمش 50 پوندی، شمش 1000 پوندی، T bar و Slab می باشد که این شرکت در اواخر اسفند ماه سال 1386 مبادرت به امضای تفاهم نامه با شرکت NFC چین جهت اجرای پروژه به صورت EPC نموده است. مدت اجرای طرح با ظرفیت نهایی 3 سال خواهد بود.)

مردم سبزوار در روزهای اول پس از کلنگ زنی این پروژه با ذوق و شوق فراوان منتظر خبرهای خوبی برای راه اندازی آن و رفع مشکلات آن بودند. چراکه به عقیده عده ای از مسئولین(با احداث کارخانه آلومینیوم سبزوار 25هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد شد. و وجود منابع آب زیرزمینی، قرار گرفتن در حاشیه جاده اصلی، ایجاد نشدن مشکلات زیست محیطی و شرایط اقلیمی مناسب می تواند حد فاصل داورزن تا دهنه سنگ کلیدر (انتهای حوزه استحفاظی سبزوار) را تبدیل به کریدر عظیم صنعتی نماید -روزنامه قدس -سه شنبه 29/8/86.)

آرزویی که جوانان سبزوار سال های سال حسرت آن را داشتند. مسئولین شهرستان نیز احداث کارخانه آلومینیوم امیدوارکننده می دانستند و با تشریح زیرساخت های عمده در حال انجام سبزوار، با پیشرفت خط 48 اینچ گاز و هموار شدن مسیر اجرایی نیروگاه 550 مگاواتی برق در این شهرستان، مقدمات حضور پیمانکار پروژه آلومینیوم سبزوار، در حال انجام می دانستند.

پس از مدتی مردم سبزوار شاهد زمزمه هایی مبنی بر انصراف شرکت چینی از این پروژه می شنیدند که با اظهار نظر صریح مسئولین وقت شهرستان روبرو شدند که (شرکت ان ای سی چین به عنوان پیمانکار این پروژه در ابتدا به امید آماده بودن زیرساخت های گاز و برق وارد این شهرستان شد. عدم وجود این زیرساخت ها شرکت چینی را در رابطه با زمان وارد شدن به این پروژه و نه اصل اجرای آن مردد کرده است . حتی برخی از مسئولین ارشد سبزوار شرکت پیمانکار پروژه آلومینیوم سبزوار را در این رابطه محق دانست و اظهار داشتند: وارد شدن به برنامه زمان بندی این پروژه از جانب بخش خصوصی و سرمایه گذاری میلیاردی در آن، بدون آماده بودن زیرساخت های برق و گاز می توانست پیمانکار را به نحو غیرقابل جبران متضرر کند . روزنامه خراسان-پنج شنبه 19/10/87)

البته در آن زمان مردم سبزوار هیچگاه در برابر این پرسش که مگر بزرگترین شرکت چنین در زمینه آلومنیوم که قرار است میلیارد ها دلار سرمایه گذاری نماید بدون رصد موقعیت و محل سرمایه گذاری حاضر به اجرای آن بوده است که حال که متوجه شده است زیر ساخت ها آماده نیست در رابطه با زمان ورود به آن دچار تردید شده باشد.

با نزدیک شدن به انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و تغییر مدیریت در سطح شهرستان شعبانی عطار فرماندار تازه و کهنه کار سبزوار نیز همچون مسئولین قبلی همت خود را صرف به نتیجه رساندن این پروژه دانست و انرا جزء پروژه های مهم دانست که قرار است در سبزوار انجام شود.

پس از چند ماه باز حرکتی برای آغاز فعالیت های اجرایی آن انجام نشد و متاسفانه این پروژه با سکوت معنی دار مسئولین همراه شد.

می توان گفت آخرین اظهار نظر درباره کارخانه آلومینیوم مربوط به یکی از نمایندگان مجلس هفتم که عضو هیات مدیره این شرکت است انجام شد. ایشان در بخشی از سخنان خود در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر شعاری بودن کارخانه آلومینیوم گفت: ( بحث آلومینیوم یک انعکاس جهانی داشت ما توانسته بودیم با سفرهایی که انجام دادیم اعتماد چینی ها را جلب کنیم به طوری که آن ها بعد از مطالعه طرح حاضر به امضاء قرارداد شدند قراردادی که در اوج تحریم کشورمان امضاء و 500میلیون دلار ارزش آن بود. در ایران سرمایه گذار به مسئولان منطقه و شهرستان و برخوردهای آنان نگام می کند که متاسفانه در فرمانداری سبزوار فرد جوانی به نام بهادری را برای بحث پیگیری های طرح های بزرگ قرارداده بودند که وی برخورد بسیار بدی با مدیران طرح آلومینیوم داشت و باعث دلخوری آنها شده بود . علاوه بر آن منابع طبیعی سبزوار از ساخت فضاهای اداری که مورد نیاز طرح آلومینیوم بود خوددداری کرد و العام داشت اجرای این طرح به سرچشمه های قنوات منطقه آسیب وارد می کند . وی عدم حضور نمایندگان فعلی مردم در جلسات هیئت مدیره آلومینیوم پارسیال خبر داد و گفت: متاسفانه آقایان در این جلسات شرکت نکردند و از ما دعوت کردند که به مجلس برویم که هیئت مدیره محدودیت هایی برای رفتن داشت. وی بحران جهانی در بحث اقتصاد و تولید شمش آلومینیوم توسط کارخانه جاجرم که قرارنبود انجام شود را از دیگر دلایل رکود این طرح بزرگ صنعتی دانست. فرهنگ سبزوار شماره 22)

در پایان به نظر شما چه علل و عواملی سبب شد این طرح عظیم صنعتی که در صورت انجام می توانست نقشی اساسی در کاهش نرخ بیکاری شهرستان و فراهم آوردن زمینه صنایع پایین دستی و .. داشته باشد، بدین روز گرفتار شود . و امروز جوانان سبزوار باید حداقل به گفته مسئولین شاهد بهره برداری دوساله فاز اول این کارخانه باشند تنها یاد و خاطره کلنگ زنی آن در ذهن برخی باقی مانده است؟

انتشار: 27 اسفند 1391 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 260

به "بررسی پروژه های صنعتی شهرستان سبزوار (قسمت 1)" امتیاز دهید

1 کاربر به "بررسی پروژه های صنعتی شهرستان سبزوار (قسمت 1)" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی پروژه های صنعتی شهرستان سبزوار (قسمت 1)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید