با حافظ در آلاسکا منتشر شد، داستان هایی از تهران در دهه 60

به گزارش سبزوار امروز، نشر مروارید مجموعه داستان با حافظ در آلاسکا به قلم زهره حاتمی را روانه بازار کتاب کرد.

با حافظ در آلاسکا منتشر شد، داستان هایی از تهران در دهه 60

مجموعه با حافظ در آلاسکا برگزیده سه دهه تجربه در شیوه های متفاوت داستان نویسی در آثار زهره حاتمی است. از داستان کلاسیک مادربزرگ 1364 تا جریان سیال ذهن در روز اول تا داستان مینیمالیستی آن سوی اتوبان 1376. داستان های این مجموعه طیف گسترده ای از زمان و گاه مکان را در برمی گیرند. در آنها می توان از محله های قدیمی تهران تا بنادر آلاسکا را دید و شخصیت هایی را مورد توجه قرار داد که به تنوع فضا و گونه گونی شخصیت ها کمک نموده اند.

انتخاب داستان های قدیمی در این مجموعه نیز بر اساس باور نویسنده به تازه بودن موضوع و شیوه بیان آنها انجام شده است.

یکی از ویژگی های این مجموعه حضور زنان به عنوان انسان هایی معمولی در بطن این داستان هاست. انسانی که می تواند هم قهرمان باشد و هم ضد قهرمان. انسانی که معمولی اما واقع است.

زهره حاتمی در بخشی از مقدمه خود برای این کتاب توشته است: دهه شصت برای من، بعد از چند سالی تحصیل در علوم انسانی و مطالعات جغرافیایی و تحقیقات مردم شناسی، زمان بازگشت به دنیای شعر و داستان بود. دنایی که سایه اش همیشه در حاشیه اما پرقدرت بود. حتی در سرانجام نامه ام که درباره ظرفیت دامداری بویین زهرا و رابطه اش با میزان مراتع و احتمالا میزان اشتهای گاوها و گوسفندهای منطقه بود نیز دیده می شد.

حاصل آن بازگشت به اصل، تولد داستان هایی بود از کوچه های دهه چهل و پنجاه تهران. داستان هایی که گویی در تمام سال هایی که من در روستاها دشوار سرگرم مونوگرافی و توپوگرافی بودم، در چراگاهی در پس زمینه ذهنم، در انتظار بازگویی و رهایی بودند.

این داستان های در مجلات ادبی سال های شصت و هفتاد چاپ شد. بعد از تطیلی این مجلات، داستان ها راهی فراموشی و من راهی سفری درازمدت شدم.. بازگشت به ایران در سال 90 سفری دوباره به غربت بود. سفر به تهرانی که اگر در آنها رها می شدم، گم می شدم و شیوه زندگی ای که با آنچه من به یاد داشتم مثل تفاوت زمین و آسمان بود.

این مجموعه داستان را نشر مروارید در 141 صفحه و قیمت 16500 تومان منتشر نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 شهریور 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 77

به "با حافظ در آلاسکا منتشر شد، داستان هایی از تهران در دهه 60" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با حافظ در آلاسکا منتشر شد، داستان هایی از تهران در دهه 60"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید