اتمام مرمت و احیای آسیاب صدساله دولت آباد در شهرستان مبارکه اصفهان

به گزارش سبزوار امروز، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از اتمام مرمت و احیای آسیاب صدساله دولت آباد در شهرستان مبارکه و در جنوب غربی استان اصفهان اطلاع داد.

اتمام مرمت و احیای آسیاب صدساله دولت آباد در شهرستان مبارکه اصفهان

به گزارش سبزوار امروز به نقل از روابط عمومی و پایگاه اطلاع رسانی گروه حفظ و احیای اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، صبح امروز 16 مردادماه، فریدون الله یاری مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام این خبر گفت: با اتمام مرمت این بنای صدساله، قرار است این مکان به یک منطقه گردشگری تبدیل گردد.

او همچنین اظهار داشت: برای اتمام مرمت و احیاء این بنای تاریخی مبلغی بالغ بر یک میلیارد و 400 میلیون ریال هزینه شد.

فریبا خطابخش مدیر حفظ و احیای اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان نیز در همین زمینه عنوان نمود: عملیات مرمت آسیاب دولت آباد مبارکه شامل سبک سازی، تعویض تخته کوبی و تیرهای فرسوده، و شیب بندی و ایزولاسیون بام، تعویض و بازسازی ناودان های چوبی دور تا دور بنا بوده است.

خطابخش اظهار داشت: علاوه بر موارد مذکور، اجرای نماسازی دیوارهای پیرامونی ورودی بنا با اندود کاهگل، اجرای رخ بام دو ردیفه در پشت بام و بازسازی در و پنجره های چوبی فرسوده آسیاب از دیگر اقدامات مرمتی اجرا شده در این بنا است.

مدیر حفظ و احیای اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به اینکه اقدامات مرمتی اجرا شده با نظارت کارشناسان دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی استان اجرا شده است، اضافه نمود: سیمگل کردن (نوعی کاهگل ریز) بدنه های داخلی و کف فرش کردن کل آسیاب با آجرهای سنتی از اقدامات مرمتی اجرا شده در این بنا است.

آسیاب دولت آباد در ورودی پارک ساحلی سرارود در شهر مبارکه قرار گرفته است و قدمت آن در حدود 100 و مساحت آن در حدود 400 مترمربع است. در این آسیاب آبی از دو جوی آب که در ضلع های شمالی و جنوبی آن قرار گرفته است جهت به کار انداختن چرخ های آسیاب استفاده می گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 31 شهریور 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 44

به "اتمام مرمت و احیای آسیاب صدساله دولت آباد در شهرستان مبارکه اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام مرمت و احیای آسیاب صدساله دولت آباد در شهرستان مبارکه اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید