آیا علائم و عوارض کرونا افزایش یافته است؟

به گزارش سبزوار امروز، یک متخصص عفونی، التهاب و کبودی انگشتان، اختلال بویایی و چشایی، سردرد های خیلی شدید و قرمزی چشم را از جمله عوارضی دانست که ممکن است تا دو ماه بعد از ابتلا به کرونا بروز کند و گفت: این علائم عوارض بیماری کووید 19 محسوب می گردد و بعضی به اشتباه آن را علائم حاد بیماری می دانند.

آیا علائم و عوارض کرونا افزایش یافته است؟

دکتر آیدین پورکاظمی در تبادل نظر با ایسنا، با اشاره به راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، اظهار کرد: در حال حاضر ویروس کرونا در سطح جامعه بشری شیوع یافته و در تمام دنیا توجه محافل بهداشتی را به خودش جلب نموده است.

وی با بیان اینکه سازمان بهداشت دنیای به صورت ویژه به مسئله کرونا نگاه می نماید و درصدد جلوگیری از انتشار آن است، افزود: ویروس کرونا سالیان سال است که شناخته شده و یک خانواده عظیم از 10 ها ویروس کرونا با اسامی و نام های مختلف دارد. کروناویروس ها هم در انسان و هم در حیوان ایجاد بیماری می نمایند.

این متخصص بیماری های عفونی، با اشاره به وجود چند نوع از کروناویروس ها در انسان طی سالیان سال، توضیح داد: این ویروس ها در بدن ایجاد علائم سرماخوردگی معمولی می نماید و همه ما بار ها به آن ها مبتلا و بدون هیچ تمهید خاصی درمان شده ایم.

پورکاظمی، با بیان اینکه کروناویروس جدید از بدن یک حیوان به انسان منتقل شده است، عنوان نمود: سیستم ایمنی بدن انسان کروناویروس جدید را خوب نمی شناسد و در قبال آن نمی تواند دفاع خوبی انجام دهد لذا باعث ایجاد بحران در دنیا شده است.

وی دوره نهفتگی این بیماری را 10 روزه دانست و متذکر شد: از زمانی که فرد آلوده به ویروس می گردد تا زمانی که علائم ایجاد می نماید، 10 روز طول می کشد و متاسفانه طی این 10 روز ویروس می تواند منتشر گردد.

این متخصص عفونی، علائم کرونا را متفاوت از سایر عفونت های ویروسی تنفسی ندانست و افزود: کرونا معمولا با تب و سردرد و کوفتگی و خستگی و بدن درد آغاز می گردد، اما در انتهای هفته اول در تعدادی از افراد علائم به سمت ایجاد سرفه های بیشتر و احساس تنگی نفس و سنگینی قفسه سینه پیش می رود و در نهایت ممکن است کار به بستری در بیمارستان به خاطر تشدید مشکل تنفس بکشد، اما خوشبختانه تعداد افرادی که به این مرحله می رسند بسیار کم هستند.

پورکاظمی، با بیان اینکه از هر پنج نفر مبتلا به کروناویروس چهار نفر یا علامت ندارند و یا علامت بسیار خفیف است، گفت: یک نفر باقی مانده معمولا با بیماری های زمینه ای و متابولیک همچون قلبی، کلیوی، تنفسی، دیابت، پیوند عضو و... دارد و یا تحت دیالیز و شیمی درمانی است. این افراد بسیار مستعد هستند و بیماری کرونا در آنان شدت پیدا می نماید.

وی با اشاره به بهبود تعداد قابل توجهی از مبتلایان به کرونا، یادآور شد: این بیماری علیرغم شیوع بالا میزان کشندگی پایین دارد و درصد کمی از افراد مبتلا ممکن است که نتوانند این مرحله را طی نمایند لذا به زودی می توان این ویروس را تحت کنترل واقع شده است و خوشبختانه اقدامات خوبی درخصوص فراوری دارو اجرا شده است.

این متخصص عفونی، کرونا را یک بیماری جدید با روش های درمانی ناشناخته دانست و اظهار کرد: ویروس کرونا سرعت انتشار بالایی دارد و لذا پیشگیری از آن و رعایت نکات بهداشتی بهترین راه حل کنترل این بیماری است. همچنین حفاظت صورت در مواجهه با ذرات تنفسی آلوده بسیار مهم است لذا هنگام عطسه و سرفه حتما با دستمال یا داخل آرنج جلوی انتشار قطرات تنفسی را بگیرید. کاهش حضور در اجتماع و اماکن پرازدحام و مسقف نیز ضرورت دارد.

پورکاظمی، با اشاره به عوارض جدید کرونا، توضیح داد: یکسری علائم مانند التهاب و کبودی انگشتان، اختلال بویایی و چشایی، سردرد های خیلی شدید، درد شکم، گرفتگی عضله قلب و قرمزی چشم که ممکن است تا دو ماه بعد از ابتلا به کرونا بروز کند، عوارض بیماری کووید 19 محسوب می گردد و بعضی به اشتباه آن را علائم حاد بیماری می دانند.

وی نشانه های پوستی مانند تغییر رنگ پوست و کهیر و تاول را الزاما ناشی از بیماری کووید 19 ندانست و متذکر شد: این بیماری جدید است و علائم و نشانه های آن قطعیت ندارد، اما ممکن است بعضی از افراد بیماری دیگر را همزمان با کرونا داشته باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 14 تیر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1366

به "آیا علائم و عوارض کرونا افزایش یافته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا علائم و عوارض کرونا افزایش یافته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید